„Piątka dla zwierząt”, zaproponowana przez Jarosława Kaczyńskiego, to – zgłoszona jako projekt poselski – nowelizacja Ustawy o ochronie zwierząt. Sejm przegłosował ją w nocy z 17 na 18 września.
Najważniejsze zmiany jakie wprowadza to:
• Zakaz hodowli zwierząt futerkowych, z wyjątkiem królika. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia znowelizowanej ustawy.
• Zakaz działalności menażerii objazdowych, a także organizowania i prowadzenia występów cyrkowych z udziałem zwierząt lub podobnych pokazów.
• Ograniczenie uboju rytualnego, czyli bez ogłuszania zwierząt. Będzie on dozwolony jedynie na potrzeby członków polskich gmin i związków wyznaniowych, natomiast nie na eksport. Podmiotom przeprowadzającym obecnie ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności.
• Poprawa warunków utrzymywania zwierząt domowych – dotyczyć to będzie głównie psów. Nowela zabrania trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Trzeba też zapewnić minimalną długość uwięzi 6m, zapewniając zwierzęciu korzystanie z wybiegu o powierzchni co najmniej 20 m2 powierzchni. Zabrania się używania kolczatek. Trzymanie zwierząt w kojcu jest dozwolone, pod warunkiem zapewnienia zwierzęciu odpowiedniej powierzchni, która będzie liczona odpowiednio do wielkości zwierząt i ich ilości.
• Zapewnienie asysty policji lub straży gminnej przy interwencjach dot. odbioru zwierzęcia przez upoważnionego przedstawiciela organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt. W asyście policjanta lub strażnika gminnego przysługuje prawo wejścia na teren nieruchomości, na której przebywa zwierzę, bez zgody lub pomimo sprzeciwu jej właściciela.
Ponadto:
• schroniska dla zwierząt będą mogły prowadzić gminy lub organizacje pozarządowe, posiadające status organizacji pożytku publicznego, a nie prywatne firmy.
• Będą wprowadzone tzw. emerytury dla zwierząt pracujących w policji czy straży celnej. A dokładniej opiekunowi zwierzęcia wykorzystywanego do celów specjalnych, które zostało wycofane ze służby, przysługuje miesięczne świadczenie na jego utrzymanie, pochodzące ze środków tego organu, wypłacane do czasu zgonu tego zwierzęcia.
• Powołana zostanie Rada do spraw Zwierząt, stanowiąca organ doradczy w zakresie ochrony zwierząt ministra administracji publicznej. Zadaniem Rady będzie analiza i monitorowanie stanu ochrony zwierząt.
Większość posłów i posłanek PiS zagłosowała za „Piątką dla zwierząt” – 176 z 229 głosujących. Nie głosowało 6 osób.
38 parlamentarzystów było przeciw, w tym obecny minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, Henryk Kowalczyk – były minister środowiska.
Cała Solidarna Polska – koalicjant PiS w Zjednoczonej Prawicy – głosowała przeciw, w tym Zbigniew Ziobro – minister sprawiedliwości i Michał Woś – obecnie minister środowiska. Natomiast posłowie i posłanki sprzymierzonego z PiS Porozumienia w większości wstrzymali się od głosu ( 15 osób), w tym Jarosław Gowin. Jednak Jadwiga Emilewicz – wiceprezes Rady Ministrów, minister rozwoju zagłosowała za ustawą.
Koalicja Obywatelska niemal w całości głosowała za nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt – 128 osób ze 133 głosujących. Nie głosowała 1 osoba. Cztery osoby zagłosowały przeciw: Jerzy Borowczak, Tomasz Lenz, Magdalena Łośko i Killion Munyama – należący do PO.
Nowelę poparł cały klub Lewicy – 48 osób. Warto zaznaczyć, że wszyscy posłowie i posłanki Lewicy byli obecni na głosowaniu.
Większość parlamentarzystów z PSL-Kuzkiz’15 było przeciw: 22 z 26 głosujących, w tym Władysław Kosiniak-Kamysz. Za projektem były tylko dwie osoby: Paweł Kukiz i Stanisław Żuk. Nie głosowały 4 osoby.
Cała Konfederacja głosowała przeciwko nowelizacji – 11 z 11 posłów.
Dwaj posłowie niezależni zagłosowali za: Hanna Gill-Piątek i Ryszard Galla. Nie są uwzględnieni na grafice.
Pełna imienna lista głosów posłów i posłanek dostępna jest tutaj http://orka.sejm.gov.pl/…/17_130/$file/glos_17_130.pdf
Teraz ustawa trafi do Senatu.