15 lutego 2022 r. odbyło się głosowanie Parlamentu Europejskiego nad sprawozdaniem francuskiego europosła Jérémy’ego Decerle’a. Zapisy umieszczone w sprawozdaniu zatwierdzonym przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) przeczą celowi realnej poprawy dobrostanu zwierząt hodowlanych w Unii Europejskiej. Sprawozdanie stoi w koncepcyjnej sprzeczności z Europejskim Zielonym Ładem i strategią Od pola do stołu. Znalazły się w nim niepokojące zapisy podważające sensowność inwestycji w lepszy dobrostan zwierząt. W dokumencie wybrzmiewa nacisk na aspekt ekonomiczny, bez uwzględnienia pozostałych komponentów zrównoważonego rozwoju, czyli aspektu społecznego i środowiskowego. Dokument umyślnie nie wskazuje na związek między ochroną zwierząt i transformacją system żywności a katastrofą klimatyczną i prawami człowieka.
Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zapisów sprawozdania wspieranego przez Meat Party było założenie, że “produkcja foie gras opiera się na praktykach hodowlanych spełniających kryteria dobrostanu zwierząt”.
W pierwszym głosowaniu, za rezolucją w sprawie sprawozdania europosła Jérémy’ego Decerle’a zagłosowało 46 polskich Europarlamentarzystów.ek. Przeciw dalszemu traktowaniu zwierząt w ujęciu stricte przemysłowym opowiedziało się 182 Europarlamentarzystów.ek, w tym 5 z Polski. Robert Biedroń, Łukasz Kohut, Leszek Miller, Sylwia Spurek oraz Róża Thun zagłosowali przeciw sprawozdaniu Komisji AGRI, opowiadając się za kontrpropozycją, czyli rezolucją Komisji (ENVI), której zapisy mogły zasadniczo poprawić los zwierząt hodowlanych w Unii Europejskiej. Bogusław Liberadzki wstrzymał się od głosu.
W drugim głosowaniu nad sprawozdaniem AGRI, tym razem z poprawkami, za jego całkowitym odrzuceniem zagłosowały tylko dwie Europosłanki – Sylwia Spurek oraz Róża Thun. W toku głosowań przeszła tylko jedna sprzyjająca poprawka zaproponowana przez Greens/EFA, która wzywa do niewykorzystywania dobrowolnych subsydiów powiązanych z produkcją w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) do hodowli bydła do walk byków. Fatalna rezolucja z jedną korzystną poprawką została ostatecznie przyjęta przez Parlament Europejski 496 głosami za, 140 przeciw i 51 wstrzymujących się.
Europarlament miał docelowo głosować na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt, a w istocie zagłosował na rzecz poprawy dobrostanu prawnego hodowców przemysłowych w Unii Europejskiej. Sprawozdanie zostanie wzięte pod uwagę przez Komisję Europejską przy opracowywaniu i proponowaniu nowych ram prawnych w zakresie dobrostanu zwierząt w 2023 roku.
Zdjęcie: Wikipedia