Przedstawiamy ostatnią z czterech zestawień, które dla Was przygotowaliśmy. Pytania wysłaliśmy do KW Koalicja Obywatelska, KW Prawo i Sprawiedliwość, KW Nowa Lewica, KW Trzecia Droga, KW Bezpartyjni Samorządowcy, KW Konfederacja. Nie odpowiedzieli: PiS, Konfederacja, Platforma Obywatelska, Inicjatywa Polska, Nowoczesna. Zachęcamy do zapoznania się z uzasadnieniami odpowiedzi.
15/19 Edukacja klimatyczna i ekologiczna jest niezbędna w XXI wieku. Obecnie uczniom brakuje właściwej wiedzy na temat zmiany klimatu i wpływu człowieka na środowisko, mimo że 3/4 młodych Polaków uznaje kryzys klimatyczny za największy problem współczesnego świata, a 60% z nich uważa, że to szkoła powinna wziąć na siebie obowiązek nauczania i kształtowania postaw ekologicznych. Informacje na temat tych zagadnień prezentowane są fragmentarycznie bez kształtowania myślenia przyczynowo–skutkowego o wpływie człowieka na środowisko. Tradycyjne przedmioty i godzina wychowawcza nie wystarczają do kompleksowego omówienia zagadnień związanych ze środowiskiem.
W jakim stopniu zgadzają się Państwo ze stwierdzeniem:
Edukacja klimatyczna powinna zostać ujęta w programie nauczania jako jedna z kluczowych kompetencji, którą dzieci i młodzież nabywają w szkole. Powinna wejść na stałe zarówno do podstawy programowej, planu nauczania szkół (np. w formie stałego programu wychowawczego „Tydzień o klimacie”) oraz działalności szkoły i jej współpracy ze środowiskami lokalnymi, w tym rodzicami, władzami samorządowymi, mieszkańcami.
ZDECYDOWANIE ZGADZAM SIĘ
KW Nowa Lewica
Uzasadnienie: Brak
KW Trzecia Droga
Uzasadnienie: Edukacja klimatyczna powinna zostać ujęta w programie nauczania, natomiast nie jako jeden, odrębny przedmiot, lecz jako element innych zajęć.
Partia Zieloni
Uzasadnienie: Borykamy się z denializmem na wielu płaszczyznach. Dla antynaukowych bredni jest tylko jedna skuteczna zaporo – edukacja. Szkoła musi kształtować postawy w oparciu o wiedzę naukową.
RACZEJ ZGADZAM SIĘ
KW Bezpartyjni Samorządowcy
Uzasadnienie: Aktualna podstawa programowa w szkołach jest już i tak mocno przeciążona, a obecne lekcje przyrody, geografii, wiedzy o społeczeństwie w wystarczający sposób edukują dzieci o zmianach klimatycznych i ochronie różnorodności biologicznej. Należy zwiększyć zakres tej wiedzy. Jesteśmy za wprowadzaniem regularnych ogólnopolskich kampanii informacyjnych przyczyniających się do zrozumienia korzyści i zaakceptowania zmian wynikających np. z decentralizacji źródeł energii, rozwoju energii jądrowej, wodorowej, OZE i konsekwencji zmian klimatycznych. Istotnym elementem edukacji będzie wiedza o regionie.
16/19 Zapewnienie dobrej jakości powietrza dzieciom i młodzieży w placówkach edukacyjnych. Według Światowej Organizacji Zdrowia, powietrze wewnątrz budynków ma większy wpływ na zdrowie i samopoczucie niż powietrze na zewnątrz. Powodem tego jest czas spędzany w pomieszczeniach oraz wyższa koncentracja zanieczyszczeń. Badania pokazują, że jakość powietrza w pomieszczeniach wpływa na zdrowie, zdolności intelektualne i przyswajanie wiedzy, przy czym narażenie na szkodliwe substancje jest wysokie wśród dzieci i młodzieży, które spędzają w klasach ponad 8 godzin dziennie. Przepisy, normy, czy wytyczne obowiązujące lub zalecane w różnych krajach wskazują, że kontrolowanie i zmniejszenie poziomu CO2 pozwoli na zachowanie odpowiednich warunków do nauki i rozwoju.
W jakim stopniu zgadzają się Państwo ze stwierdzeniem:
Wprowadzenie obowiązkowego systemu monitoringu poziomu dwutlenku węgla oraz szybkie uruchomienie ogólnopolskiego programu instalacji rozproszonych systemów wentylacji w placówkach edukacyjnych są ważnymi elementami poprawy zdrowia dzieci i młodzieży.
ZDECYDOWANIE ZGADZAM SIĘ
KW Nowa Lewica
Uzasadnienie: Brak
KW Trzecia Droga
Uzasadnienie: Wokół żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych powinny zostać wytyczone lokalne strefy bez samochodów. Ze względu na lokalny charakter zanieczyszczeń powietrza powodowanego ruchem samochodowym wystarczy ograniczyć ruch na ulicach bezpośrednio sąsiadujących ze szkołami.
KW Bezpartyjni Samorządowcy
Uzasadnienie: Brak
Partia Zieloni
Uzasadnienie: Zdecydowanie tak, jakość powietrza (nie tylko w klasach szkolnych) ma ogromny wpływ na zdrowie i wydajność pracy, będziemy o nią dbać.
17/19
Czas na profilaktykę i uwzględnienie chorób klimatozależnych w Narodowym Programie Zdrowia. Istnieje wiele danych naukowych dotyczących wpływu czynników środowiskowych, w tym zmiany klimatu, na zdrowie publiczne. Przykładem jest borelioza będąca wektorową chorobą, przenoszoną przez kleszcze. W Polsce w 2022 roku odnotowano 17 338 przypadków boreliozy, co stanowi ponad 8,5- krotny wzrost w przeciągu 20 lat (w 2002 roku odnotowano ok. 2000 przypadków). Około 10% kleszczy w Polsce jest nosicielami krętków Borrelia, które mogą również przenosić inne choroby zakaźne.
W jakim stopniu zgadzają się Państwo ze stwierdzeniem:
Narodowy Program Zdrowia powinien zostać uzupełniony o zapisy dotyczące monitorowania, wczesnej diagnozy i profilaktyki chorob zależnych od zmiany klimatu, takich jak borelioza i inne choroby wektorowe, oraz edukację na temat zagrożeń dla zdrowia płynących ze zmiany klimatu.
ZDECYDOWANIE ZGADZAM SIĘ
KW Nowa Lewica
Uzasadnienie: Brak
KW Bezpartyjni Samorządowcy
Uzasadnienie: Polacy potrzebują kompleksowego i efektywnie działającego systemu profilaktyki zdrowotnej. Powinien on przede wszystkim stanowić odpowiedź na najbardziej dotkliwe problemy związane z rozwojem tzw. chorób cywilizacyjnych. Obecnie dostęp do profilaktyki nadal jest ograniczony a zgłaszalność na badania pozostaje na relatywnie niskim poziomie.
W programach profilaktycznych pozostaje bardzo wiele do zrobienia, gdyż te obecne realizowane są zaledwie w 20-30 procentach. W rezultacie Polska nadal odnotowuje np. wzrost zachorowań na raka piersi i raka szyjki macicy. Tymczasem programy profilaktyki zdrowotnej mają ogromne znaczenie i w wielu przypadkach pozwalają znacznie przedłużyć życie. Niemniej efektywność dotychczasowych metod zwiększenia odsetka osób uczestniczących w badaniach profilaktycznych pozostaje niewielka, a Polska nie osiąga średnich europejskich wskaźników w zakresie wczesnego wykrywania chorób. Dlatego jako Bezpartyjni Samorządowcy postulujemy następujące rozwiązania:
1) wdrożenie nowego, wieloletniego systemu profilaktyki obejmującego kompleksowe planowanie działań, nadzór nad ich realizacją oraz ocenę uzyskiwanych efektów; 2) poprawę skuteczności działań edukacyjno – informacyjnych; 3) usprawnienia systemowych rozwiązań dotyczących zbierania danych o realizacji świadczeń profilaktycznych i monitorowania działań wobec pacjentów z rozpoznanymi w czasie badań profilaktycznych chorobami; 4) położenie szczególnego nacisku na profilaktykę chorób onkologicznych; 5) wprowadzenie stałych badań profilaktycznych (w tym cytologii, USG piersi dla kobiet, badanie krwi pod katem chorób prostaty dla mężczyzn)jako obligatoryjnego elementu badań medycyny pracy przeprowadzanych w ramach stosunku pracy; 6) promowanie karmienia piersią jako istotnego elementu profilaktyki zdrowotnej dziecka i matki z uwagi na jego znaczenie w obniżaniu ryzyka niektórych nowotworów, otyłości i innych chorób cywilizacyjnych; 7) uznanie za priorytet samorządowych programów profilaktycznych.
Partia Zieloni
Uzasadnienie: Tak, uważamy wczesną diagnostykę i profilaktykę za najtańszy sposób na poprawę stanu zdrowia i obniżenie kosztów leczenia.
RACZEJ ZGADZAM SIĘ
KW Trzecia Droga
Uzasadnienie: Obecnie główne zagrożenie środowiskowe w Polsce to smog.
18/19 Wprowadzenie wymogu przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na zdrowie przez inwestora. Chociaż istnieje prawna możliwość przeprowadzenia oceny wpływu na zdrowie, to inwestorzy rzadko podejmują tę decyzję w ramach procedury oceny wpływu na środowisko. Dostępne liczne badania naukowe dotyczące związku między zdrowiem publicznym a czynnikami środowiskowymi, w tym zmianami klimatu, pozwalają na przeprowadzanie analiz i oszacowanie potencjalnego ryzyka dla zdrowia, takich inwestycji jak fermy przemysłowe.
W jakim stopniu zgadzają się Państwo ze stwierdzeniem:
Wprowadzenie do ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko przepisu, który obligowałby inwestora do przeprowadzenia oceny oddziaływania na zdrowie w raporcie oddziaływania inwestycji na środowisko będzie stanowiło istotne działanie adaptacyjne.
ZDECYDOWANIE ZGADZAM SIĘ
KW Nowa Lewica
Uzasadnienie: Brak
Partia Zieloni
Uzasadnienie: Tak, nie pozwolimy na inwestycje szkodliwe dla zdrowia.
RACZEJ ZGADZAM SIĘ
KW Trzecia Droga
Uzasadnienie: Zdrowie obywateli jest wartością nadrzędną.
NIE MAM ZDANIA
KW Bezpartyjni Samorządowcy
19/19 Przywrócenie obowiązku cyklicznych badań psychologicznych i lekarskich dla myśliwych. Skutkiem tegorocznej nowelizacji ustawy o broni i amunicji jest zniesienie obowiązku cyklicznych badań psychologicznych i lekarskich, w tym okulistycznych. Biorąc pod uwagę, że 130 tys. członków Polskiego Związku Łowieckiego jest w posiadaniu niemal 70% zarejestrowanej broni palnej w Polsce, co stanowi około 300 tysięcy sztuk, zmiany w ustawie wpłynęły na bezpieczeństwo publiczne. Praktycznie każdego tygodnia media informują o nowych tragicznych wydarzeniach związanych z użyciem broni myśliwskiej.
W jakim stopniu zgadzają się Państwo ze stwierdzeniem:
Bezdyskusyjną normą powinno być to, żeby myśliwi dysponujący bronią palną, przechodzili regularne badania psychologiczne, lekarskie, w tym okulistyczne, świadczące o tym czy tej broni mogą używać w odpowiedzialny i bezpieczny sposób.
ZDECYDOWANIE ZGADZAM SIĘ
KW Nowa Lewica
Uzasadnienie: Brak
KW Trzecia Droga
Uzasadnienie: W Polsce zdarzają się wypadki z udziałem broni myśliwskiej, ich ofiarami padają gatunki chronione, ale zdarza się, że także ludzie. Skoro społeczeństwo daje myśliwym przywilej posiadania broni, który jest ściśle reglamentowany, ma prawo wymagać badań kontrolnych od osób ją posiadających by czuć się bezpiecznie.
Partia Zieloni
Uzasadnienie: Naszym zdanie należy całkowicie zakazać polowań, które w dzisiejszych czasach są wyłącznie formą makabrycznej rozrywki i rozwiązać Polski Związek Łowiecki.
RACZEJ ZGADZAM SIĘ
KW Bezpartyjni Samorządowcy
Uzasadnienie: Brak
#EUClimateAction#MyWorldOurPlanet#EUClimatePact#Manifest100Dni
*Grafiki zawierają elementy wykreowane przez AI