Dnia 23 lipca 2021 r. Sejm przyjął ustawę, która zmieniła dotychczasowe zasady zamiany lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa pozostających w zarządzie Lasów Państwowych. Celem było umożliwienie pozyskiwania lokalizacji dla inwestycji uzasadnionych potrzebami i celami polityki państwa, które mają być związane ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących w szczególności energii, elektromobilności czy transportu. W ustawie wymienione są także inwestycje dotyczące lotnictwa i przemysłu tworzyw sztucznych. Ustawa została przyjęta w wyniku projektu budowy fabryki polskiego samochodu elektrycznego Izera na gruntach pozyskanych od Lasów Państwowych. Obejmuje ponad 200 ha gruntów w Jaworznie, a także 996 ha gruntów w Stalowej Woli pod do tej pory nieznane inwestycje. Ustawa uzyskała 241 głosów “za”, 202 głosów “przeciw”, 11 głosów nie zostało oddanych, a sześciu posłów wstrzymało się od głosu.
Dnia 6 sierpnia 2021 r. Senat podjął uchwałę ws. odrzucenia specustawy. Przeciwko ustawie opowiedziało się 52 senatorów, trzech wstrzymało głos, a 43 zagłosowało za decyzją sejmową w sprawie przepisów stanowiących niebezpieczną furtkę do pozyskania kolejnych gruntów i prywatyzacji Lasów Państwowych. Ustawa trafia ponownie do Sejmu.
Dnia 11 sieprnia 2021 r. Sejm ponownie głosował nad ustawą “o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych”. Ustawa została przegłosowana 233 głosami PiS, Porozumienia oraz Kukiz15’. Chciała ją odrzucić w całości Lewica, Koalicja Polska, Polska2050 oraz koło parlamentarne Polska Sprawa. Wewnątrz Koalicji Obywatelskiej 122 głosy były przeciw, a jeden wstrzymany. Spośród 11 członków Konfederacji, 8 zagłosowało przeciw ustawie. Spośród 4 członków Kukiz15, tylko Stanisław Tyszka zagłosował przeciw.
Dnia 28 sierpnia 2021 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, którą nazwał “szansą dokonania skoku rozwojowego”.
Ustawa Lex Izera wzbudza ogromne emocje w środowisku zarówno politycznym, jak i organizacji pozarządowych.
Komentarz posłanki Gabrieli Lenartowicz (PO): “PAD podpisał tzw #LexIzera a raczej WIELKIE OSZUSTWO obywateli Jaworzna i Stalowej Woli! Z tych 12000 hektarów wykarczowanych lasów nie wyjedzie żadne elektryczne auto, chyba, że limuzyny tłustych pisowskich kotów na lukratywnych posadach w spółkach tworzonych za nasze pieniądze”
Komentarz ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi: “Projekt jest niebezpieczny i szkodliwy zarówno pod względem przyrodniczym, jak i prawnym. Wprowadza furtkę dla realizacji prywatnych inwestycji kosztem publicznych lasów i jak każda specustawa idzie w poprzek istniejącego porządku prawnego. Dodatkowo został przeprocedowany z całkowitym pominięciem konsultacji społecznych, przy sprzeciwie organizacji pozarządowych i Lasów Państwowych”
Komentarz Moniki Stasiak z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot: “Przepychanie tak szkodliwej ustawy, bez konsultacji, bez oglądania się na druzgocące uwagi legislatorów, bez słuchania społeczeństwa to czysta arogancja władzy. Arogancja tym gorsza, że dotycząca natury – tego, czego mamy coraz mniej, a co jest nam coraz bardziej potrzebne. Gdyby w takim tempie i z taką determinacją rządowi udawało się forsować przepisy chroniące przyrodę, żylibyśmy w innym świecie. Niestety żyjemy tu gdzie żyjemy – w państwie, które wciąż bezsensownie eksploatuje resztki dzikiej przyrody i niszczy klimat”
Komentarz Bartosza Kwiatkowskiego z Fundacji Frank Bold: “Tracimy nie tylko las, tracimy również kilkaset milionów złotych, które powinny dofinansować ochronę przyrody w ramach Funduszu Leśnego. Inwestor, na korzyść którego dokonuje się zamiana gruntu, będzie zwolniony z opłaty za wyłączenie lasu z produkcji i odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzewostanu. Również koszty usunięcia drzew i uporządkowania tak ogromnego terenu poniosą za niego Lasy Państwowe. Szacujemy, że ten prezent dla inwestorów może kosztować Skarb Państwa niemal pół miliarda zł. To ponad dwukrotnie więcej niż roczny koszt funkcjonowania parków narodowych w Polsce!”