Przedstawiamy trzecie z czterech zestawień, które dla Was przygotowaliśmy. Pytania wysłaliśmy do Komitetu Wyborczego KO, Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, Komitetu Wyborczego Nowa Lewica, Komitetu Wyborczego Trzecia Droga, Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy, Komitetu Wyborczego Konfederacja. Nie odpowiedzieli: PiS, Konfederacja, Platforma Obywatelska, Inicjatywa Polska, Nowoczesna. Zachęcamy do zapoznania się z uzasadnieniami odpowiedzi.
10/19 Ochrona torfowisk, mokradeł oraz lasów kluczowa dla ograniczania skutków zmiany klimatu. Prawo do bezpiecznego środowiska jest nieodłącznym elementem prawa człowieka, istotnym także dla przetrwania innych form życia. Mokradła i lasy są kluczowymi i bezpłatnymi magazynami dwutlenku węgla. Magazynują także wodę. Dlatego zasadnym jest natychmiastowa ochrona torfowisk i mokradeł oraz wyłączenie 20% lasów z użytkowania gospodarczego w celu ich ochrony. Intensywne wycinanie lasów przyczynia się do przyspieszenia zmiany klimatu. Torfowiska i lasy są również ważne dla różnorodności biologicznej i ochrony zasobów wodnych, a także stanowią miejsce odpoczynku i rekreacji dla społeczeństwa.
W jakim stopniu zgadzają się Państwo ze stwierdzeniem:
Ochrona torfowisk i trwałe wyłączenie 20% obszarów leśnych z użytkowania gospodarczego jest koniecznym elementem działań na rzecz ograniczania zmiany klimatu i adaptacji do niej.
ZDECYDOWANIE ZGADZAM SIĘ
KW Nowa Lewica
Uzasadnienie: Brak
KW Trzecia Droga
Uzasadnienie: W Polsce odwodnienie dotyka aż 86% powierzchni wszystkich torfowisk, co daje szacunkowo 1,26 mln ha osuszonych terenów bagiennych. Osuszanie torfowisk upośledza świadczone przez nie usługi ekosystemowe lub całkowicie je ich pozbawia. Odtwarzanie torfowisk jest kluczowe w sytuacji walki kryzysu klimatycznego i wodnego którego doświadczamy. Inne proponowane rozwiązania: 20% polskich lasów wyłączymy z gospodarki leśnej. Wśród nich znajdą się lasy komunalne i blisko aglomeracji, w których postawimy na funkcje społeczne i ochrony ekosystemów, a także lasy górskie, które powinny służyć między innymi do retencjonowania wody.
Partia Zieloni
Uzasadnienie: Ochrona lasów i torfowisk jest niezbędna dla ochrony natury I bioróżnorodności.
RACZEJ ZGADZAM SIĘ
KW Bezpartyjni Samorządowcy
Uzasadnienie: Jeśli chodzi o torfowiska to opowiadamy się za rozbudową systemu tzw. małej retencji w duchu Krajowego Programu Renaturyzacji Wód Powierzchniowych, który wprowadza m.in. ochronę bagien czy mokradeł. Jesteśmy za rozwojem obszarów chronionych, ale jesteśmy także za racjonalną gospodarką leśną.
11/19 Nowe parki narodowe dla ochrony dziedzictwa przyrodniczego Polski. Obecnie powierzchnia parków narodowych w Polsce wynosi tylko 1 % i jednocześnie upłynęło ponad 20 lat od utworzenia ostatniego parku narodowego. Utworzenie nowych parków i powiększenie istniejących jest jedną z kluczowych kwestii ze względów przyrodniczych, ekonomicznych i społecznych. Zwiększenie procentu powierzchni parków narodowych nie dzieje się, ponieważ wiąże się z uzyskaniem zgody właściwych organów samorządu terytorialnego.
W jakim stopniu zgadzają się Państwo ze stwierdzeniem:
Potrzebne są zmiany obecnie obowiązujących regulacji, aby można było łatwiej powiększyć istniejące parki narodowe i utworzyć więcej obszarów ściśle chronionych.
ZDECYDOWANIE ZGADZAM SIĘ
KW Nowa Lewica
Uzasadnienie: Brak
KW Trzecia Polska
Uzasadnienie: Potrzebujemy nowych obszarów ochronnych, w tym parków narodowych, ale chcemy zmienić myślenie o nich. Dla nas gminy powinny stać się kustoszami przyrody i czerpać wymierne korzyści z obecności parków narodowych. Dla lokalnych społeczności parki narodowe i inne formy ochrony przyrody powinny oznaczać korzyści, a nie obciążenia, a dla pracowników parków – prestiż i godne wynagrodzenia. Chcemy by park narodowy na terenie gminy tworzył potencjał do dodatkowego rozwoju społeczno-gospodarczego. Konieczne jest zniesienie barier w tworzeniu parków narodowych oraz wprowadzenie zachęt. Proponujemy mechanizm rekompensujący gminom ewentualne ubytki przychodów z tytułu utworzenia parku narodowego w okresie przejściowym, zanim zaczną mieć z niego korzyści oraz mechanizmy motywujące. Parki narodowe powinny być otwarte na różne aktywności – turystyka piesza, rowerowa, zbieranie runa leśnego… Przy tworzeniu listy nowych parków narodowych oraz poszerzenia już istniejących będziemy brać pod uwagę gotowe już listy nowych rezerwatów, przygotowane przez organizacje ekologiczne.
KW Bezpartyjni Samorządowcy
Uzasadnienie: Brak
Partia Zieloni
Uzasadnienie: Tak, uważamy, że kompetencje tworzenia parków narodowych i innych obszarów chronionych muszą wrócić e ręce ministerstwa ochrony środowiska.
12/19 Potrzeba systemowej zmiany modelu zarządzania gospodarką wodną w Polsce, uwzględniającej ochronę rzek. W tym celu potrzebne jest wyeliminowanie z przepisów wymogu prowadzenia prac regulacyjnych na rzekach, a także rezygnacja z budowy nowych obiektów hydrotechnicznych naruszających swobodny przepływ wód. Jednym z największych zagrożeń dla rzek w Polsce są tzw. specustawy (np. specustawa powodziowa czy odrzańska), ponieważ umożliwiają one inwestycje bez uwzględniania oceny oddziaływania na środowisko. Jednocześnie brakuje sprawnego monitoringu jakości wody alarmującego o przekroczeniu norm zanieczyszczeń.
W jakim stopniu zgadzają się Państwo ze stwierdzeniem:
Aby zapobiec kolejnym katastrofom rzecznym, powinno się uchylić szkodliwe dla rzek specustawy oraz objąć przynajmniej największe rzeki w Polsce siecią stałego, automatycznego monitoringu podstawowych parametrów tzw. fizykochemicznych, który umożliwi szybkie reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Wody Polskie powinny
ograniczyć pozwolenia wodnoprawne w taki sposób, by ścieki nie mogły powodować
przekroczenia krytycznych parametrów jakości wody oraz przywrócić jak najbardziej
naturalny stan wód w celu umożliwienia procesów samooczyszczania wody, retencji.
ZDECYDOWANIE ZGADZAM SIĘ
KW Nowa Lewica
Uzasadnienie: Brak
KW Trzecia Droga
Uzasadnienie: Polskie rzeki wymagają renaturyzacji i przywrócenia im naturalnego charakteru. Inne proponowane rozwiązania:
● Wprowadzimy skuteczną ochronę przed suszami i powodziami: obejmiemy ochroną mokradła, bagna i torfowiska oraz postawimy na małą retencję.
● Zatrzymamy nielegalny zrzut ścieków – wzmocnimy uprawnienia Inspekcji Ochrony Środowiska i zwiększymy kary dla „trucicieli”.
● Doprowadzimy do przeglądu wydanych już pozwoleń wodnoprawnych na zrzut ścieków pod kątem zmian klimatu.
● Rzeki dla ludzi, nie dla autostrad wodnych – nie pozwolimy na zabetonowanie polskich rzek i przywrócimy je do stanu naturalnego, w każdym miejscu, gdzie jest to możliwe.
● Katastrofa na Odrze nie może się powtórzyć, dlatego wprowadzimy nowoczesny system monitorowania jakości wód i ostrzegania przed przekroczeniem norm.
● Wzmocnimy bezpieczeństwo wodnego Polski – zreformujemy Wody Polskie, tak aby Państwo sprawnie dbało o jakość polskich wód.
● Przeniesiemy nadzór nad rzekami z ministerstwa infrastruktury do ministerstwa właściwego dla spraw środowiska.
KW Bezpartyjni Samorządowcy
Uzasadnienie: Jako Bezpartyjni Samorządowcy mamy systemowy program rozwiązań w gospodarce rzecznej.
-Wprowadzić zasady elastycznych pozwoleń wodnoprawnych, które będą korelowały z dopuszczalne parametry ścieków z poziomem wód w rzekach. Dzięki czemu będzie można zmniejszać parametry zrzucanych ścieków w miesiącach z niskimi stanami wód w rzekach, czyli np. od maja do września
-Wprowadzić cyfrowy system monitorowania jakości wody w rzekach. System informowałby o najważniejszych parametrach (PH, przewodność, temperatura, barwa, mętność). System tego typu pozwoliłby na kontrolowanie stanu zanieczyszczenia rzek i przeciwdziałanie katastrofom. Jego głównym zdaniem byłoby sygnalizowanie zagrożenia -zasolenie (wzrost przewodności), zanieczyszczenie np. nawozami spływającymi z pól (zmiana pH), pojawienie się zwiększonej ilości ścieków (wzrost temperatury). Docelowo stałym monitoringiem objęte powinny zostać główne rzeki w Polsce.
13/19 Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego zagrożeniem dla obszarów chronionych i korytarzy ekologicznych. Inwestycja może spowodować liczne, nieodwracalne zmiany w środowisku naturalnym. Inwestycja będzie miała także negatywny wpływ na produkcję rolną na gruntach klasy bardzo dobrej i dobrej w wielu miejscach kraju. Ponadto, rozwój transportu lotniczego w obliczu kryzysu klimatycznego jest sprzeczny z celem redukcji emisji gazów cieplarnianych.
W jakim stopniu zgadzają się Państwo ze stwierdzeniem:
Postulowane przez liczne środowiska rozwiązanie Spółki Celowej Centralny Port Komunikacyjny i zaniechanie przygotowań do realizacji projektów CPK wraz z inwestycjami towarzyszącymi jest konieczne dla starań Polski o ochronę bioróżnorodności.
ZDECYDOWANIE ZGADZAM SIĘ
KW Nowa Lewica
Uzasadnienie: Odstąpimy od budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, zachowując towarzyszące CPK inwestycje kolejowe. Przy wytyczaniu tras kolei będziemy brali pod uwagę głos społeczny. Zamiast tego skupimy się na rozbudowie sieci szybkich kolei dalekobieżnych. Wzorem austriackim będziemy rozwijać ofertę polskich kolei na trasach międzynarodowych.
KW Trzecia Droga
Uzasadnienie: Nowe linie kolejowe, proponowane w ramach CPK, nie biorą pod uwagę dzisiejszych i przyszłych potrzeb transportowych Polek i Polaków. Podporządkowanie całej koncepcji rozbudowy sieci kolejowej dowożeniu pasażerów do projektowanego tzw. megalotniska jest jedną z największych słabości projektu CPK. Jedynie niewielki ułamek liczby pasażerów (według szacunków ekspertów dla trasy Kraków – Warszawa będzie to około 5% ogólnej liczby pasażerów) za cel podróży obierze “megalotnisko”. Dla pozostałych pasażerów najważniejszym będzie, aby dostać się sprawnie i komfortowo z jednego miasta do drugiego. Inwestycja nie rozwiązuje problemu, jakim jest brak linii kolejowych między aglomeracjami, które są niezbędne do zaoferowania atrakcyjnej sieci połączeń dla mieszkańców całego kraju i nie daje perspektyw dalszego, zrównoważonego rozwoju dla poszczególnych regionów. CPK doprowadzi ponadto w krótkim czasie do upadku lotnisk regionalnych, które są dzisiaj chętnie wybierane przez pasażerów i przewoźników z uwagi na korzystne położenie blisko odbiorców usług. Inne proponowane rozwiązania:
Konieczne jest przygotowanie pełnej analizy wpływu projektu na bioróżnorodność – obejmującej kwestie przecięcia szlaków migracyjnych zwierząt, siedlisk i przestrzeni lęgowych konkretnych gatunków, a przez to wybór opcji możliwie jak najmniej szkodliwej dla środowiska przyrodniczego. Innym ważnym tematem z punktu widzenia środowiska naturalnego (w tym dla komfortu życia człowieka) jest źródło energii, które ma napędzać pociągi KDP. Z pełną świadomością, że kolej jest ekologiczną formą transportu, warto zwrócić uwagę na to na ile projekt czerpiący środki z zielonej transformacji przewiduje rzeczywiste czerpanie energii ze źródeł odnawialnych i może przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Partia Zieloni
Uzasadnienie: Projekt CPK jest szkodliwy dla środowiska, jest przejawem prowincjonalnej manii wielkości, nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego, ani komunikacyjnego i z tych powodów musi zostać zatrzymany natychmiast.
ZDECYDOWANIE NIE ZGADZAM SIĘ
KW Bezpartyjni Samorządowcy
Uzasadnienie: Centralny Port Komunikacyjny to strategiczna inwestycja w Polsce i powinna zyskiwać poparcie ponad politycznymi podziałami. Jesteśmy w szczególności za tym, aby w pierwszej kolejności w ramach CPK doprowadzić do finału budowę tras szybkich kolei.
14/19 Gospodarka obiegu zamkniętego kluczowa dla budowania zrównoważonej przyszłości. Światowe gospodarki przechodzą transformację w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego, aby tworzyć zrównoważone systemy produkcji i konsumpcji, efektywnie wykorzystywać zasoby, ograniczać produkcję odpadów i emisję oraz chronić środowisko. Ważne jest uznanie unijnego stanowiska, które klasyfikuje spalarnie jako szkodliwe dla środowiska oraz skupienie się na prewencji i promocji działań takich jak selektywna zbiórka, kompostowanie, beztlenowe przetwarzanie bioodpadów i recykling materiałów.
W jakim stopniu zgadzają się Państwo ze stwierdzeniem:
W Polsce powinno obowiązywać moratorium na budowę nowych spalarni odpadów komunalnych.
ZDECYDOWANIE ZGADZAM SIĘ
KW Nowa Lewica
Uzasadnienie: Brak
Partia Zieloni
Uzasadnienie: Spalarnie odpadów są reliktem przeszłości, stawiamy na nowoczesną gospodarkę obiegi zamkniętego.
RACZEJ NIE ZGADZAM SIĘ
KW Trzecia Droga
Uzasadnienie: W Polsce funkcjonują już spalarnie odpadów. Kilka nowych jest w budowie. Cele gospodarki obiegu zamkniętego sprawiają, że budowa nowych spalarni nie będzie opłacalna i moratorium nie jest konieczne. Dodatkowo, państwo nie powinno dofinansowywać przedsięwzięć trwale nierentownych.
ZDECYDOWANIE NIE ZGADZAM SIĘ
KW Bezpartyjni Samorządowcy
Uzasadnienie: Wdrażanie nowych technologii pozwala na budowę dzisiaj przyjaznych środowisku spalarni odpadów. Takie spalarnie funkcjonują dzisiaj np. w Niemczech czy Austrii.
#EUClimateAction#MyWorldOurPlanet#EUClimatePact#manifest100dni
*Grafiki zawierają elementy wykreowane przez AI