Skip to content
Menu
Ekowyborca
  • Strona główna
  • O nas
  • Analizy
  • Polska
  • Świat
  • Kontakt
  • Patronite
Ekowyborca
dzika przyroda

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody 2021

Napisano dnia 3 marca 20218 marca 2021

3 marca obchodzony jest Światowy Dzień Dzikiej Przyrody.
To w tym dniu w 1973 r. przyjęto tekst Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) – tzw. Konwencja Waszyngtońska.
O wyznaczeniu daty obchodów tego Dnia zdecydowało 20 grudnia 2013 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych podczas swojej 68 sesji, czcząc w ten sposób światowe bogactwo dzikiej fauny i flory. Celem wydarzenia jest m.in. podnoszenie świadomości na temat wartości i znaczenia dzikiej przyrody oraz grożących jej niebezpieczeństw.

Tegoroczny Dzień Dzikiej Przyrody jest obchodzony pod hasłem „Forests and Livelihoods: Sustaining People and Planet” i podkreśla kluczowe znaczenie roli lasów, żyjących w nim gatunków oraz usług systemowych dla utrzymania setek milionów ludzi na całym świecie, zwłaszcza społeczności tubylczych i lokalnych.
Ocenia się, że około 28% powierzchni lądów na świecie jest obecnie zarządzana przez ludność tubylczą. Są wśród nich także jedne z najbardziej nienaruszonych ekologicznie lasów na naszej planecie, które mają kluczowe znacznie dla zapobieżenia wielu kryzysom o skali planetarnej.

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody 2021 będzie starał się zatem promować takie modele i praktyki zarządzania lasami i dziką przyrodą, które uwzględniają zarówno dobrostan człowieka, jak i długoterminową ochronę lasów oraz zamieszkujących je dzikich organizmów, promujących wartość tradycyjnych praktyk i wiedzy, które przyczyniają się do ustanowienia bardziej zrównoważonych relacji z tymi kluczowymi dla całej planety ekosystemami.

Dzika przyroda…
Czym jest w XXI w.? Dlaczego naukowcy mówią o wielkim wymieraniu i utracie bioróżnorodności? W tym dniu warto się zastanowić, czym jest dla każdego z nas dzika przyroda? Czy ją znamy? Doceniamy jej wartość? Czy posiadamy podstawową wiedzę o niej? Ile miejsca zajmuje w naszym życiu? A może w ogóle nie ma ona dla nas żadnego znaczenia?
Bo dzika przyroda jest nie tylko w parkach narodowych i rezerwatach, w puszczach, na sawannach i lasach deszczowych. Ona może być też koło nas, na sąsiedniej łące, w parku, może za naszym oknem. A jeśli jej tam nie ma, to dlaczego? Nie chcemy jej mieć koło siebie?
Zastanówmy się w tym dniu, dlaczego tak jest? Dlaczego w XXI w. największym zagrożeniem dla dzikiej przyrody jest człowiek? Jakie procesy o tym zadecydowały?
I postarajmy się to zmieniać, by dzika przyroda była obecna w naszym życiu częściej, nie jako zagrożenie, lecz ogromna niepowtarzalna wartość.

Jako, że piszemy to na stronie Ekowyborcy – sprawmy, by także wszyscy przez nas wybierani politycy zaczęli działać na rzecz jej dobra, byśmy nie musieli codziennie czytać o kolejnych wycinanych drzewach, zatruwanych i regulowanych rzekach, betonowanych parkach. To nasze wspólne dobro, nie pozwólmy go bezkarnie niszczyć, bo widzimy już przecież coraz wyraźniej, że niszcząc dziką przyrodę, niszczymy także samych siebie.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

©2025 Ekowyborca | Powered by SuperbThemes & WordPress